Je pre mňa billboard najvhodnejšia forma oslovenia zákazníkov?

Vektorová ilustrácia billboardu pri ceste vo veľkom meste.

Predtým, než si vyčleníte čas (a teda prostriedky) na prenájom billboardu (alebo inej reklamnej plochy), predtým než by bolo na mieste rozprávať sa o tom, ako by mal správny billboard vyzerať—poďme sa spolu zamyslieť nad tým, či vlastne billboard potrebujete. 

 

Oplatí sa billboard finančne? Pre niekoho áno, pre iného nie.

 

Vytvoril som ukážkový príklad pre prenájom reklamnej plochy na billboarde, je ho však možné zovšeobecniť aj pre iné platené reklamné plochy. 

Uvažujme teda spolu. Povedzme, že vlastníte realitnú kanceláriu. Rozhodnete sa prenajať si billboard pri frekventovanej ceste pri Žiline na 1 rok. 

Jedná sa o masové publikom, motoristi všetkých vekových kategórii. Zamyslime sa najskôr, pre koľko ľudí by mohol byť náš billboard relevantný. Ak je relevantný, znamená to, že nie je spam. 25% ľudí nezaujímate vôbec, 25% v tomto období nehnuteľnosť nerieši, 25 % zostane verní predchádzajúcej realitnej kancelárii, 24% radšej skúsi predať byt sami atď. Povedzme, že v 1% trafíte “do čierneho” v zmysle, že ste relevantní. 

Ak okolo billboardu prejde 26 tis. áut denne, vaše potencionálne publikum číta 133 impresii denne (v jednom smere). No všimne si vás povedzme len 20%. To je potom 27 impresií denne. 

Všimne si nás iba 20%? To je jedno poriadne nevšímavé publikum! Áno, považujem sa v takomto prípade ešte stále za optimistu. Situácia hrá výrazne vo váš neprospech. Ľudia sa môžu práve niekam ponáhľať, sú zaneprázdnení niečím úplne iným, alebo si informáciu nemajú ako poznačiť, prípadne ju zabudnú, kým prídu domov, billboard môže byt zle navrhnutý a podobne.

Ak billboard stojí 130 € mesačne, z 27 impresii vás každá stojí 2€. Priemer v odvetví je, že zareaguje 1% z nich. To znamená, že Vám 1% z týchto 27 skutočne zatelefonuje. Ak potom 20% z nich presvedčíte a dôjde ku predaju, náklady na získanie každého predaja boli 91€. Oplatí sa vám to?

Tie čísla sa mi nepáčia! Nemôžu byt v poriadku. Nech sa páči, zmeňte ich za také, ktoré vam viac vyhovujú. Držte sa však zdravého rozumu. Pre uľahčenie výpočtov som vytvoril nasledujúcu tabuľku (Google SpreadSheet).

V tomto momente sa môže ukáza, že sa vám pri vašej miere zisku billboard neoplatí. Nie je to podľa mňa nič tragické. Máte ešte veľmi veľa iných možností. Napríklad presne cielenú on-line kampaň. Billboardy celkovo málokedy fungujú samy o sebe. Ideálny marketingový mix je vždy kombináciou viacerých komunikačných kanálov.

Ak sa ukázalo, že sa vám billboard oplatí, môžeme pokračovať. Billboard je vynikajúce médium pre budovanie povedomia o značke, ale už ťažšie pri ňom hľadáme priame prepojenie na staré dobré chechtáky (to znamená: peniaze). Je to spôsobené čiastočne aj tým, náklady na získanie predaja / zákazníka sú zvyčajne ťažko merateľne a zostávajú preto v medziach dohadov.

 

Pre niektoré odvetvia podnikania billboardy nie sú vhodné. Nefungujú.

 

Keď si (sami pred sebou) dokážete ospravedlniť výdavky na billboardovú kampaň (čo nemyslím cynicky), je potrebné aby ste sa zamysleli nad tým, či ste sa na prihováranie konkrétnym zákazníkom, na konkrétnom mieste, zvolili správnu stratégiu—takú, ktorá bude fungovať na billboardovej ploche.

Billboardy sú vhodne napríklad na propagovanie lokality pútavým spôsobom. Reštaurácie a obchody sa môžu pokúsiť o priamu reakciu. Zastavte sa, sme tu — niekoľko metrov. Propagujeme niečo čo je na dosah, vzdialené minúty. 

Billboardy sú vhodné tiež na budovanie povedomia o značke. Nesnažíme sa v takomto prípade o konverziu na mieste, naším cieľom je zdvihnúť úroveň povedomia o značke. Realitné kancelárie, právne služby, bankový sektor, poisťovací sektor, opravári (teplo, kúrenie, voda, plyn). 

Majte však stále na mysli, ze zvyšovanie povedomia o značke je finančne náročné. Zvyčajne je súčasťou širšej kampane s bohatým marketingovým mixom. Treba preto vždy zvažovať finančnú návratnosť a iné možnosti reklamy, ktoré by mohli byt presnejšie cielené a relevantnejšie. 

Ak nespadáte do niektorej z vyššie uvedených dvoch kategórii, mali by ste sa zamyslieť dvakrát nad tým, či sa spolu pustíme do billboardovej kampane. 

Nevzdávajte sa, ak billboard nevyzerá ako vhodná stratégia, vymyslíme pre vás vhodnejší komunikačný mix.

 

Niektoré produkty nestihnete na billboarde dopovedať. Zostanú nepochopené.

 

Ešte dve jednoduché otázky si môžeme položiť. Prvá znie, či je môj produkt alebo služby možné predstaviť v niekoľkých sekundách. Je možné komunikovať moje hlavné výhody iba niekoľkými slovami—tak aby boli dostatočne pochopené, no pamätajte, nevyžadovali priamu reakciu (pretože billboard je sekundárne reklamné médium)?

 

Nie každý typ informácie je vhodný pre masové publikum.

 

Posledná otázka, ktorú si v tejto chvíli môžeme položiť znie: “Je môj produkt alebo služba vhodná pre masové publikum?“ Príklad: Raw strava môže byt relevantná 1% ľudí na ulici ale 100% ľuďom hľadajúcim “raw strava” na internete.

Radi vám pomôžeme s prípravou billboardu alebo akejkoľvek inej reklamnej kampane.

 

Podobné články / Similar posts

 

 

O autorovi

Martin vám pomôže vymyslieť kompletnú koncepciu vašej reklamy. Denne s našimi klientmi telefonuje, zisťuje, čo potrebujú a ako by sme im vedeli pomôcť. Má záľubu vo fotografovaní a natáčaní videí, a preto má u nás v agentúre na starosti aj tvorbu firemných fotiek a videí. Je veľmi šikovný v grafike a sleduje aktuálne grafické trendy. Aj preto je našim creative directorom.Prihláste sa na odber noviniek z blogu