ISSUU, ideálna platforma pre publikovanie firemných PDF tlačovín online

Rád by som sa s vami podelil o skúsenosti s platformou pre distribúciu tlačených materiálov na internete. Nazýva sa ISSUU.com. Testujem ju už viac ako rok a som z nej príjemne prekvapený. ISSUU nie je horúca novinka, skôr naopak. Firma je tu od roku 2006. Už v roku 2009 však bola časopisom TIME menovaná medzi 50 najúspešnejšími stránkami. V súčasnosti sa chvália tým, že platformu navštevuje 100 miliónov unikátnych návštevníkov, prezerajúcich si 45 miliónov publikácií.

Do skúmania možností ISSUU som sa pustil po predchádzajúcich skúsenostiach s podobnými technológiami. Vždy vyzerali podobne – každá umožňovala listovanie v pôvodne tlačovom dokumente. Sú však medzi nimi priepastné rozdiely. Väčšina tých, ktoré som vyskúšal, nedosahujú kvalitu, kompatibilitu a všestranné možnosti ISSUU. S istotou môžem povedať, že iba pri ISSUU.com som sa stretol s tým, že majú technológiu naprogramovanú tak, aby sa správne zobrazovala na akomkoľvek mobile, počítači alebo tablete.

Pôžitok z listovania: ISSUU vyčnieva z radu

ISSUU, vyslovuje sa rovnako ako anglické slovo issue / ˈɪʃuː / (po slovensky: y-šju), exceluje v tom, ako prirodzene umožňuje na celej obrazovke zariadenia prehliadať materiály. Táto forma prezerania má najbližšie k uspokojivému listovaniu v tlačenom materiáli, pre ktorý zvyčajne bola publikácia primárne určená. Navyše však umožňuje prispôsobiť všetko navôkol: farby, pozadie, umožňuje vlastný branding (pridaním loga) a tiež umožňuje sťahovanie priamo počas prezerania.

Tu vlastne podobnosť s inými technológiami tohto druhu končí. Ako som už spomenul, všetky na povrchu vyzerajú, že robia dobre tú najhlavnejšiu vec – listovanie. FlipBook, s ktorým mám skúsenosti, pretože sme ho využívali pred ISSUU, nie je ani zďaleka technicky „dotiahnutý“ tak ako ISSUU. FlipBook napríklad v iPhone niekedy stranuje, niekedy nie. Keď “zahrabnete” prstom priveľmi, tak sa publikácia skryje za okraj obrazovky, skadiaľ ju vytiahnete až po opätovnom načítaní stránky. Na stolovom iMacu pri pokuse otočiť stranu preskroluje až na koniec brožúry.

Obrovská výhoda ISSUU spočíva v tom, že z pravidelných platieb má firma dostatočný príjem pre dolaďovanie kompatibility a opravovanie chýb. Na svojej stránke sa chvália tým, že publikujete obsah naraz na všetkých platformách; myslia tým mobily, tablety a počítače s rôznymi operačnými systémami. Toto si veľmi cením.

Technológia, ktorú môžete vložiť kdekoľvek na web, do e-mailu alebo dokonca e-mailingu

Mám skúsenosti aj s viacerými staršími technológiami, ktoré sa nahrávajú ako samostatné HTML aplikácie, alebo ako modul do WordPress. ISSUU vďaka svojej rýchlosti načítavania a všeobecnej podpory umožňuje vložiť katalóg, brožúru alebo samostatné letáky na akékoľvek miesto na webe. Technológia sa načítava zo superrýchlych CDN serverov a v kvalite optimalizovanej rýchlosti pripojenia. Pre konečného čitateľa to znamená rovnakú rýchlosť načítania na akomkoľvek pripojení.

ISSUU je ideálnym riešením, ak odosielate veľké Power Point prezentácie e-mailom

Potrebujete posielať Power Point prezentáciu e-mailom, ale je príliš veľká? Určite áno. Vždy ste narazili na problém s veľkosťami prílohy? Znova, určite áno. Bežné .PPTX prílohy ľahko presiahnu aj gigantický 25 MB limit Gmailu. Zistil som, že vďaka ISSUU.com je tento problém možné vyriešiť úplne elegantne. Do správy prikladáme iba odkaz alebo animované GIF video, ktoré po kliknutí umožňuje začať listovanie. Môžete tiež odkazovať na konkrétnu časť materiálov (napríklad pri katalógu pre domy na daný dom).

Odkaz fullscreen

Rozmanité štatistiky sú nápomocné pri výkonnostnom marketingu. To je ten, ktorý najrýchlejšie dosahuje výsledky

Za ročný poplatok používateľ ISSUU dostáva balíček štatistických nástrojov pre lepšie pochopenie toho, kto a ako zobrazuje váš obsah, a aké výsledky obsah dosahuje. Rozhodnutia ako viesť kampane teda môžu byť založené na číslach, a nie na intuícii.

Ponúka formát tzv. príbehov a vizuálnych príbehov, ktoré umožňujú dosahovať lepšie výsledky na mobilných zariadeniach a sociálnych sieťach

Celé kúzlo spočíva v tom, že akýkoľvek materiál, ktorý nahráte do ISSUU je možné niekoľkými kliknutiami pretransformovať na odkazy s peknými URL. Tie sa načítavajú obrovskou rýchlosťou a sú maximálne orientované na čítanie na mobilnom zariadení. Tieto príbehy je potom možné zdieľať na sociálnych sieťach. Prijímateľ tak dokáže cez relevantnú tému prejsť až do zdrojového materiálu.

Obsah navyše umožňuje pretransformovať do superrýchlo sa načítavajúceho a SEO optimalizovaného formátu príbehov. Nazývajú ich AMP story format. Tieto príbehy majú moderný vzhľad optimalizovaný pre mobilné zariadenia.

Príklad takéhoto príbehu: Odkaz

Ponúkajú špeciálne riešenie optimalizované pre kampane využívajúce silu videa a príbehov na Facebooku, Instagrame, Snapchate a iných

Okrem vyššie spomenutého príbehového formátu ponúka ISSUU marketérovi aj druhý nástoj, tentoraz na tvorbu obsahu určeného pre sociálne siete v grafickej forme. Opäť platí, že na to stačí iba niekoľko kliknutí a stále využívate obsah, ktorý už bol raz nahratý vo formáte PDF. Priamo z materiálu si teda generujete vizuálne príbehy, ktoré môžete zdieľať na sociálnych sieťach.

Starajú sa o SEO

Dá sa povedať, že táto investícia podporí aj pozíciu stránky vo vyhľadávaní. ISSUU silne pracuje na tom, aby zabezpečili, že obsah nahraný na ich platformu bude na internete dohľadateľný. Spolu so spätnými linkami to potom pridáva váhu aj vašej webovej stránke. Marketéri vedia tieto spätné odkazy využiť na zlepšovanie tzv. organickej pozície vašej webovej stránky vo vyhľadávaní.

Množstvo nástrojov “pod kapotou” pre pútavý obsah

Rád by som ešte upriamil pozornosť na to, ako pekne majú v ISSUU prepracované linkovanie. Akúkoľvek oblasť v katalógu je možné premeniť na odkaz, ktorý môžete niekam smerovať. Možnosti pri predaji sú potom veľmi veľké. Nepoznám technológiu, ktorá umožňuje tak prirodzený zážitok od prezentácie produktov v grafickom katalógu s predajom priamo na webe.

Okrem už spomenutých odkazov v PDF umožňuje ISSUU vkladať tiež animované GIFy a video. Materiál tak môžete spraviť ešte viac pútavejší, než je jeho tlačená podoba. Tým, že použijete odkazy, nasmerujete čitateľa aj priamo k akcii, ktorá môže končiť predajom vášho výrobku.

Ideálna platforma na umiestnenie nového katalógu, brožúry alebo dokonca vnútro-firemných materiálov

Pri jednom z webinárov som sa dozvedel, že firmy, ktoré používajú túto platformu na umiestňovanie materiálov určených pre B2D zákazníkov alebo koncových zákazníkov, časom postúpia na vyšší level využívania ISSUU. Umiestnia si sem aj svoje firemné materiály pre potreby zamestnancov ako sú návody, materiály pre používanie značky, legálne dokumenty, predpisy a podobne.

Cena a alternatívy? Ponúkame FlipBook, je tam však “ale”…

Z technológií, ktoré sme doteraz používali, nám najviac fungoval FlipBook. Mal však nedostatky. To bol hlavný dôvod, prečo sme sa pustili do presunu na platformu ISSUU. Nedostatky FlipBooku boli najmä technické. FlipBook je jednorazové riešenie, ktoré nebolo od autorov aktualizované už značnú dobu. Funguje na technológii, ktorá postupne stráca podporu a môže sa stať, že sa v ňom začnú zobrazovať chybové hlásenia, alebo jednoducho prestane fungovať. FlipBook neponúka toľko možností a „vychytávok“ ako sme našli pri ISSUU.

Jeho výhodou je však to, že cena je jednorazová a pri jednom katalógu sa teda zdá byť lacnejší. Pri viacerých PDF materiáloch už platíte za každé nasadenie. Tu je rozdiel oproti ISSUU, kde platíte síce ročný poplatok, ale množstvo publikáciíarticle stories a visual stories nie je obmedzené. ISSUU sa potom stáva lacnejším a technologicky omnoho lepšie zvládnutým riešením.

Využite potenciál vášho PDF materiálu (katalógu, brožúry alebo prezentácie)
Pomôžeme vám

O autorovi

Martin vám pomôže vymyslieť kompletnú koncepciu vašej reklamy. Denne s našimi klientmi telefonuje, zisťuje, čo potrebujú a ako by sme im vedeli pomôcť. Má záľubu vo fotografovaní a natáčaní videí, a preto má u nás v agentúre na starosti aj tvorbu firemných fotiek a videí. Je veľmi šikovný v grafike a sleduje aktuálne grafické trendy. Aj preto je našim creative directorom.

Značky:
, , ,


Prihláste sa na odber noviniek z blogu