ISSUU, ideálna platforma pre publikovanie firemných tlačovín v PDF online

Rád by som sa podelil o skúsenosti s platformou pre distribúciu tlačených materiálov na internete. Nazýva sa ISSUU.com. Testujem ju už viac ako rok a som príjemne prekvapený. ISSUU nie je horúca novinka, skôr naopak. Firma je tu od roku 2006. Už v roku 2009 však bola časopisom TIME menovaná medzi 50 najúspešnejšími stránkami. V súčasnosti sa chvália tým, že platformu navštevuje 100 miliónov unikátnych návštevníkov, prezerajúcich 45 miliónov publikácií.

Do skúmania možností ISSUU som sa pustil, po predchádzajúcich skúsenostiach s podobnými technológiami. Vždy vyzerali podobne – každá umožňovala listovanie v pôvodne tlačovom dokumente. Sú však medzi nimi priepastné rozdiely. Väčšina tých, ktoré som vyskúšal, nedosahujú kvalitu, kompatibilitu a všestranné možnosti ISSUU. S istotou môžem povedať, že iba pri ISSUU.com som sa stretol s tým, že majú technológiu naprogramovanú tak, aby sa správne zobrazovala na akomkoľvek mobile, počítači alebo tablete.

Pôžitok z listovania: ISSUU tu vyčnieva z radu

ISSUU, vyslovuje sa rovnako ako anglické slovo issue / ˈɪʃuː / (po slovensky: y-šju), exceluje v tom ako prirodzene umožňuje na celej obrazovke zariadenia prehliadať materiály. Táto forma prezerania je najbližšie uspokojivému listovaniu v tlačenom materiáli, pre ktorý zvyčajne bola publikácia primárne určená. Navyše však umožňuje prispôsobiť všetko navôkol: farby, pozadie, umožňuje vlastný branding (pridaním loga) a tiež umožňuje sťahovanie priamo počas prezerania.

Tu vlastne podobnosť s inými technológiami tohto druhu končí. Ako som už spomenul, všetky na povrchu vyzerajú, že robia dobre tú najhlavnejšiu vec – listovanie. Flip Book, s ktorým mám skúsenosti, pretože sme ho využívali pred ISSUU, nie je ani zďaleka technicky „dotiahnutý“ tak ako ISSUU. Flip Book napríklad v iPhone niekedy stranuje, niekedy nie. Keď “zahrábnete” prstom moc, tak sa publikácia skryje za okraj obrazovky, skadiaľ ju vytiahnete až po opätovnom načítaní stránky. Na stolovom iMacu pri pokuse otočiť stranu preskroluje až na koniec brožúry.

Obrovská výhoda ISSUU je, že z pravidelných platieb má firma dostatočný príjem pre doľaďovanie kompatibility a opravovanie chýb. Na svojej stránke sa chvália tým, že publikujete obsah naraz na všetkých platformách; myslia tým mobily, tablety a počítače s rôznymi operačnými systémami. Toto kvitujem a pridám – bez zjavných chýb

Technológia, ktorú môžete vložiť kdekoľvek na web, do e-mailu alebo dokonca e-mailingu

Mám skúsenosti aj s viacerými staršími technológia, ktoré sa nahrávajú ako samostatné HTML aplikácie alebo ako modul do WordPress. ISSUU vďaka svojej rýchlosti načítavania a všeobecnej podpory umožňuje vložiť katalóg, brožúru alebo samostatné letáky na akékoľvek miesto na webe. Technológia sa načítava zo super-rýchlych CDN serverov, a v kvalite optimalizovanej rýchlosti pripojenia. Pre konečného čitateľa to znamená rovnakú rýchlosť načítania na akomkoľvek pripojení.

ISSUU je to ideálne riešenie, ak odosielate veľké Power Point prezentácie e-mailom

Potrebujem posielať Power Point prezentáciu emailom ale je príliš veľká? Hej. Vždy tu bol problém s veľkosťami prílohy. Bežné .PPTX prílohy ľahko presiahnu aj gigantický 25MB limit Gmailu. Zistil som, že Vďaka ISSUU.com tento problém možné vyriešiť úplne elegantne. Do správy prikladáme iba odkaz alebo animované GIF video, ktoré po kliknutí umožňuje začať listovať. Môžeme napríklad vďaka tzv. storiesodkazovať na vybranú časť materiálov, napríklad konkrétny dom, byt, pozemok. Príloha emailu pritom nepresahuje kilobajty.

Odkaz fullscreen

Rozmanité štatistiky sú pomocou pri výkonnostnom marketingu. To je ten, ktorý najrýchlejšie dosahuje výsledky

Za ročný poplatok používateľ ISSUU dostáva balíček štatistických nástrojov pre lepšie pochopenie toho, kto a ako zobrazuje váš obsah – aké výsledky dosahuje. Rozhodnutia ako viesť kampane teda môžu byť založené na číslach a nie na intuícií.

Ponúkajú formát tzv. príbehov a vizuálnych príbehov, ktoré umožňujú dosahovať lepšie výsledky na mobilných zariadeniach a sociálnych sieťach

Celé je to o tom, že akýkoľvek materiál, ktorý nahráme do ISSUU je možné niekoľkými kliknutiami pretransformovať na odkazy s peknými URL, ktoré sa načítavajú s obrovskou rýchlosťou a sú maximálne orientované na čítanie na mobilnom zariadení. Tieto príbehy je potom možné zdieľať na sociálnych sietiach. Príjímateľ tak dokáže cez relevantnú tému prejsť až do zdrojového materiálu.

Obsah navyše umožňuje pretransformovať do super-rýchlo sa načítavajúceho a SEO optimalizovaného formátu príbehov. Nazývajú ich AMP story format. Tieto príbehy majú moderný vzhľad optimalizovaný pre mobilné zariadenia.

Príklad príbehu: Odkaz

Tiež ponúkajú riešenie špeciálne optimalizované pre kampane využívajúce silu videa a príbehov na Facebooku, Instagrame, Snapchate a iných

Okrem vyššie spomenutého príbehového formátu ISSUU marketérovi ponúka aj druhý nástoj, tentoraz na tvorbu obsahu určeného pre sociálne siete v grafickej forme. Opäť platí, že na to stačí iba niekoľko kliknutí a stále využíva obsah, ktorý už bol raz nahratý vo formáte PDF. Priamo z materiálu si teda generujem vizuálne príbehy, ktoré zdieľame na sociálnych sieťach.

Starajú sa o SEO

Dá sa povedať, že táto investícia podporí aj pozíciu stránky vo vyhľadávaní, pretože ISSUU veľmi silne pracuje na tom, aby zabezpečili to, že obsah nahraný na ich platformu je na internete dohľadateľný. Spolu so spätnými linkami to potom pridáva váhu aj vašej webovej stránke. Marketéri vedia tieto spätné odkzy využiť na zlepšovanie tzv. organickej pozície vašej webovej stárnky vo vyhľadávaní.

Množstvo nástrojov aj “pod kapotou” pre pútavý obsah

V neposlednej rade by som rád upozornil ešte ako pekne majú prepracované linkovanie. Akúkoľvek oblasť v katalógu je možné premeniť na odkaz, ktorý môže niekam smerovať. Možnosti pri predaji sú veľmi veľké. Nepoznám technológiu, ktorá umožňuje tak prirodzený zážitok od prezentácie produktov v grafickom katalógu s predajom priamo na webe.

Okrem už spomenutých odkazov v PDF, na to, že umožňujú vkladať animované GIFy a aj video. Materiál je možné spraviť omnoho pútavejší ako jeho tlačenú podobu a s použitím odkazov tak môžete viesť čitateľa až ku akcií na vašej webovej stránke a podporiť predaj.

Ideálna platforma na umiestnenie nového katalógu, brožúry alebo dokonca vnútro-firemných materiáloch

Pri jednom z webinárov som sa dozvedel informáciu, že veľmi často, firmy ktoré na platformu vstúpia a začnú na ňu umiesťňovať materiálu určené pre B2B komunikáciu alebo pre konečného zákazníka veľmi rýchlo objavia, že umožňuje nahrávanie aj vnútro-firemných materiálov: návody, materiály pre používanie značky, legálne dokumenty a podobne.

Cena a alternatívy? Ponúkame FlipBook, je tam tam však „ale…“

Z technológií, ktoré sme používali, nám najviac fungoval FlipBook. Mal však nedostatky. To bol hlavný dôvod prečo sme sa pustili do presunu na platformu ISSUU. Nedostatky FlipBooku boli najmä technické. Flip Book je jednorazové riešenie, ktoré nebolo od autorov aktualizované už značnú dobu. Funguje na technológií, ktorá postupne stráca podporu a môže sa stať, že sa v ňom začnú zobrazovať chybové hlásenia alebo jednoducho prestane fungovať. Mne napríklad v iPhone niekedy stranuje, niekedy nie. Keď “zahrábnete” prstom moc, tak sa katalóg skryje za okraj obrazovky. Na stolovom iMacu pri pokuse otočiť stranu preskroluje iba na koniec brožúry 🙁 Nie je to 100% funkčné riešenie. FlipBook tiež neponúka toľko možností a „vychytávok“ ako ISSUU.

Jeho výhodou je to, že cena je jednorazová a pri jednom katalógu, sa teda zdá byť lacnejší. Pri viacerých PDF materiáloch však platíte za každé nasadenie, čo je rozdiel oproti ISSUU, kde sa platí síce ročný poplatok, ale množstvo publikácií, article storiesvisual stories nie je obmedzený. ISSUU sa potom stáva lacnejším a technologicky omnoho lepšie zvládnutým riešením.

Využite potenciál už existujúceho PDF (katalógu, brožúry alebo prezentácie).
Pomôžem vám

O autorovi

Martin vám pomôže vymyslieť kompletnú koncepciu vašej reklamy. Denne s našimi klientmi telefonuje, zisťuje, čo potrebujú a ako by sme im vedeli pomôcť. Má záľubu vo fotografovaní a natáčaní videí, a preto má u nás v agentúre na starosti aj tvorbu firemných fotiek a videí. Je veľmi šikovný v grafike a sleduje aktuálne grafické trendy. Aj preto je našim creative directorom.

Značky:
, , ,


Prihláste sa na odber noviniek z blogu