Skúsení fotografi to robia takto: Jednoduché triky, aby fotky z mobilu vyzerali profesionálne

Tento článok nie je žiadna návnada! Iba pravda. Dozviete sa triky, ktoré profesionálni fotografi taja a aj vďaka nim majú také dobré fotky. Fotografie z vášho mobilu môžu naozaj vyzerať ako od profesionálneho fotografa a nebude vás to stáť ani euro naviac. Netreba mať ani najnovší mobil. Autor článku je fotograf a vďaka jeho radám sa vo fotografovaní posuniete vyššie aj vy.

Trik číslo 1: Nenakláňajte sa pri fotografovaní

Znie to až prekvapivo jednoducho, ale keby som mal viesť kurz fotografie, prvá vec, ktorú by som učil, by bolo ako držať mobil vodorovne. Vodorovne v zmysle: ako podľa vodováhy. Takmer každý deň nahrávame fotografie referencií našich klientov na webové stránky a vidím tento problém. Klienti si fotia svoju prácu, ale nevenujú samotnému fotografovaniu dostatok pozornosti. A pri tom do takéhoto fotenia netreba viac-menej nič investovať, okrem trošky času.

Robte nasledovné: Mobilný telefón alebo fotoaparát nenakláňajte. Držte ho úplne vodorovne. Tiež sa nenahýbajte dopredu ani dozadu. Profesionálni fotografi to nerobia a je to dôležitá súčasť pekných fotografií. Radšej si kľaknite a snímajte telefónom z menšej výšky. Alebo, ak fotíte fasádu, fotografujte z rebríka, korby nákladiaku alebo z vysokozdvižného vozíka. Neviem ako bezpečná je tá posledná rada… Profesionálni fotografi majú v repertoári ešte niekoľko techník, aby boli hrany na obrázku naozaj kolmé a rovnobežné. Keď sa budete držať mojej rady, uvidíte, že vás začnú za fotografie chváliť.

Toto je niekoľko príkladov z praxe ako docieliť, aby boli fotografie naozaj vodorovné: niektoré zariadenia majú digitálnu vodováhu, stavebníci použijú vodováhu, cez Ali-express.sk sa dajú objednať všakovaké vodováhy. Tip: aj voda v pohári má vodorovnú hladinu.

Typický príklad narýchlo fotografovanej referencie. Povedzme, že sme chceli ukázať akú krásnu skriňu sme pre klienta zmontovali. Táto fotografia má hneď niekoľko problémov. Tip: Odstráňte z miesta fotografovania to, čo tam nie je nevyhnutné. Pomôžte si vodováhou, aby bola fotka čo najviac v rovine.

Trik číslo 2: Postavte sa kolmo voči protiľahlej stene, stolu, ceste, autu

Druhá rada je rovnako jednoduchá a tiež vás nebude nič stáť. Pred fotografovaním sa na chvíľu sústreďte na to, čo je v pozadí za tým, čo sa chystáte fotiť. Ak fotografujete pekne položenú podlahu, je to náprotivná stena. A naopak, ak fotografujete pekne zhotovenú fasádu, sústreďte sa na to čo je v jej popredí: brána, chodník, alebo cesta.

Robte nasledovné: vždy sa postavte tak, aby ste na obrazovke mobilu mali línie rovnobežné alebo kolmé. Uvediem niekoľko príkladov: smer uloženia podlahy a línia náprotivnej steny; umiestnenie stolov alebo pult vo vašej prevádzke a stropné pohľady; línie fasády a línia chodníka; väzníky krovu a okno alebo otvor v podlahe. Nezabúdajte kombinovať s trikom číslo jeden.

Úspešne sme eliminovali ďalší častý problém: nerovnobežné línie.

Trik číslo 3: Otočte mobilný telefón do horizontálnej polohy (na šírku, nie na výšku)

Ak fotíte fotografie, ktoré chcete používať na Facebooku alebo na webovej stránke, vždy otočte mobil na šírku. Pravidelne sa stretávam s tým, že mi klienti dodávajú fotografie, ktoré odfotili s mobilom v typickej polohe na výšku. Tieto fotografie je veľmi ťažké používať ďalej napríklad pre referencie na webe.

Robte nasledovné: Vždy najskôr urobte fotografiu s mobilom otočeným na šírku a až potom urobte fotografiu na výšku – ak aj takú potrebujete. Nezabudnite kombinovať s trikmi jeden a dva.

Odstránili sme tretí najčastejší nedostatok fotografií z mobilných telefónov. S fotografiou z mobilu, ktorá je odfotená na šírku, sa dajú na internete robiť zázraky. Keď fotíte na stojato, už tomu tak nie je.

Trik číslo 4: Položte si mobil na niečo pevné

Mobily po stránke fotografovania zaznamenali za posledné roky veľké pokroky. Stále však viem dostať materiál, ktorý je rozmazaný. V prevádzke bolo málo svetla a klient fotil z ruky, spoliehajúc sa na to, že mobil to nejako vyrieši sám. Najhoršie na situácii je to, že na obrazovke mobilu fotografia vyzerá ostrá. A pritom riešenie je lacné a jednoduché – veď pozrite!

Robte nasledovné: Vždy si mobilný telefón položte na niečo pevné. Niekedy ho stačí iba o niečo oprieť. Výsledok vás zaručene prekvapí aj pri najtmavších priestoroch. Nezabudnite kombinovať s bodmi jeden, dva a tri.

Výsledok z ruky a výsledok keď som mobil položil na stoličku. Výsledok sa dá opísať ako WOW-EFEKT! Buďte vynaliezaví, nič to nestojí.

Trik číslo 5: Vždy trocha odstúpte od toho, čo sa chystáte fotiť

Ak budete mať túto radu na pamäti, určite vás vaši marketéri začnú chváliť za fotografie, ktoré im dávate. Pre používanie na webe, v e-shopoch alebo na sociálnych sieťach potrebujeme fotografie v rôznych rozmeroch a tieto sa potom zobrazujú v kadejakých výrezoch. Vďaka tomuto triku budú vaše fotky z mobilu vždy super v akomkoľvek výreze.

Robte nasledovné: Jednoducho si odstúpte od toho, čo chcete fotiť. Ak chcete naozaj zažiariť (a byť pán/pani!) predstavte si štvorec v strede fotografie. To, čo fotografujete, vtesnajte do neho, nechajte po stranách trocha voľného priestoru a priestor úplne vľavo a úplne vpravo tiež nechajte voľný. Zvyčajne docielite spomenuté rady jednoducho tak, že si stúpnete trochu dozadu.

Predstavte si takýto štvorec v strede fotografie. To, čo je na fotografií dôležité, umiestnite do neho a nechajte po stranách ešte dostatok voľného priestoru. Vidíte ako výborne sa takáto fotografia bude zobrazovať v rôznych výrezoch na sociálnych sieťach a webstránke?

Ak nemáte dostatok času na to, aby ste sa s fotkami vyhrali, dajte mi vedieť a nafotím ich rád za vás!
Kontakt

 

Podobné články / Similar posts

 

 

O autorovi

Martin vám pomôže vymyslieť kompletnú koncepciu vašej reklamy. Denne s našimi klientmi telefonuje, zisťuje, čo potrebujú a ako by sme im vedeli pomôcť. Má záľubu vo fotografovaní a natáčaní videí, a preto má u nás v agentúre na starosti aj tvorbu firemných fotiek a videí. Je veľmi šikovný v grafike a sleduje aktuálne grafické trendy. Aj preto je našim creative directorom.Prihláste sa na odber noviniek z blogu