Prvá Slavova rada: Kampaň nestačí len spustiť, treba ju merať a vyhodnocovať

Všetky čísla, ktoré kampaň dosiahne, treba správe vyhodnotiť. Nemerať znamená v Google reklame vyhadzovať peniaze naslepo preč.

 

Mnoho odhodlaných zákazníkov si rieši Google Ads kampane vo svojej réžii. Ak následne pocítia, že na kampaň nestačia, že je to veľa mravenčej práce, neustáleho vzdelávania sa a oslovia nás preto s pomocou, sme len radi. Vieme totiž, že k nám prišli zákazníci, ktorí majú predstavu o tom, čo obnáša práca pri spravovaní reklám v Google a nájdu pochopenie aj pre náš prístup a spôsob fungovania.

Merania často absentujú a to je škoda

 

Ak si však kampaň vedie zákazník sám, najčastejšie zabúda na merania. Merania u neho absentujú úplne, alebo si ich nevie správne vyhodnotiť či pochopiť. Bohužiaľ, s týmto problémom sa stretávame aj pri takých kampaniach, ktoré spravujú agentúry… Vo všeobecnosti platí, že keď niekde v kampani vidíte vysoké číslo, ešte to nič neznamená. Vysoký počet objednávok si treba dať do správneho pomeru so sumou, ktorú ste za privedenie objednávok zaplatili, treba poznať zisk z predaja a tiež zvážiť aj časové obdobie, pre ktoré dané čísla platia. Len tak vidíte výsledok pravdivo a môžete posúdiť, či je reklama nastavená dobre, čo sa dá zlepšiť a či vôbec má zmysel na daný výrobok alebo službu inzerovať.

 

Ak vám kampaň spravuje známy/firma/agentúra, neuspokojte sa s vetou „No, podľa meraní sme na tom dobre“. Dobre je za tri. Keby sme boli na vašom mieste, pýtali by sme si presné čísla. Koľko objednávok, za akú cenu, v akom období a podobne.

Čo teda nerobiť?

 

„Nelejte peniaze“ niekam len tak, na slepo. Ak aj chcete niečo skúšať, merajte si výsledky a vyhodnocujte pravidelne vašu kampaň, alebo o vyhodnotenie požiadajte správcu kampane. Nestačí len vidieť, že máte kliknutia a že ľudia na vaše stránky prišli. Dôležité je vedieť, čo na stránkach robili, odkiaľ k vám odišli, alebo prečo nekúpili produkt, ktorý ste im ponúkali. Správne pochopenie čísiel a meraní vám dá priestor na vylepšenie stránky, e-shopu, ale aj na lepšie cielenie kampane.

Toto všetko môžete merať:

 

Okrem základných údajov, akými sú počet kliknutí z reklamy, čas návštevníka strávený na stránke a podobne, viete vďaka aktívnej kampani zmerať aj „zaujímavejšie údaje“. Tie vám potom pomôžu kampaň lepšie vyhodnotiť. Ktoré to sú?

  • Počet objednávok a obrat/zisk (najmä pri e-shopoch),
  • počet dopytov, žiadostí o kalkuláciu, počet registrácií, odoslaných kontaktných formulárov,
  • počet telefonátov z mobilu z vašej stránky,
  • počet stiahnutí katalógu, e-booku a mnoho iného.

Príklad:

 

Inzerujete na kabelky. Prostredníctvom reklamy prišlo za posledný mesiac na váš e-shop 754 zákazníkov, ktorí na reklamu klikli. Tešíte sa, (my s vami tiež), ale pozrite si aj počet objednávok, ktoré tieto kliknutia priniesli. Následne si pozrite obrat z týchto objednávok a vyrátajte zisk. Odrátajte si náklady na reklamu a ak s výslednou sumou nie ste spokojní, hľadajte príčinu a následne kampaň optimalizujte – vylepšite. Kde hľadať problémy a ako vylepšiť kampaň sa dočítate v našich ďalších radách. Vďaka meraniam a vyhodnocovaniu uvidíte, či a za koľko má zmysel inzerovať na spomínané kabelky a či okrem optimalizovania kampane netreba náhodou spraviť aj zmeny vo vašom e-shope, či prehodnotiť celú marketingovú stratégiu.

Pomohla vám Slavova rada? Tak šup na ďalšiu!

Správne kľúčové slová pre Google reklamu

Mali by ste záujem o Google reklamu od nás?
Kontakt

 

Podobné články / Similar posts

 

 

O autorovi

Slavo je odborník na internetový marketing a zároveň náš hlavný programátor. Z jeho klávesnice vzišiel aj náš vlastný administratívny systém pre webstránky lioWEB. Slavo má cit pre dobré a efektívne nastavenie vašich Google Ads kampaní, vlastní certifikát Google Partner. Pomôže vám aj s nastavením kampane na Facebooku a s marketingom všeobecne.Prihláste sa na odber noviniek z blogu